Jak wygląda trening Aikido?

Aikido, Mysłowice, Katowice, Sztuki walki, Japonia, Treningi, Morihei Ueshiba

Zajęcia rozpoczynają się w momencie, gdy Sensei klaśnie w dłonie - jest to znak, aby uczniowie usiedli w szeregu w seiza (siad japoński) według kolejności posiadanych stopni. Osoba siedząca jako pierwsza rozpoczyna słowami: "Shomen ni rei", należy się ukłonić.
Gdy woła : "Sensei ni rei", kłaniamy się ponownie i odpowiadamy: "Onegaishimasu"

Następnym etapem treningu jest rozgrzewka. Pamiętajcie ! Rozgrzewka nie polega na przemęczeniu fizycznym czy zdobyciu kondycji, ale na rozgrzaniu i rozciągnięciu wszystkich partii mięśniowych i stawów. Tak, aby zarówno podczas rozgrzewki, jak i treningu nie doszło do kontuzji. Poza typowymi ćwiczeniami rozgrzewającymi, stosujemy ćwiczenia typowe dla aikido. Stałymi elementami rozgrzewki są następujące ćwiczenia:

  • Koho Tendo Undo - pad do tyłu i powrót do pozycji wyjściowej, z pozycji siedzącej, klęczącej i stojącej;
  • Mae Ukemi - przewrót w przód przez bark z pozycji klęczącej i stojącej;
  • Ushiro Ukemi - przewrót w tył przez bark z pozycji klęczącej i stojącej;
  • Yoko Ukemi - pad boczny;
  • Ikkyo Undo - dźwignia na jeden staw;
  • Nikyo Undo - dźwignia na dwa stawy;
  • Sankyo Undo - dźwignia na trzy stawy;
  • Kotegaeshi Undo - dźwignia na nadgarstek.
Dodatkowe ćwiczenia są wprowadzane na rozgrzewce w zależności od później wykonywanych technik.

Po rozgrzewce następuje "trening właściwy". Siadamy ponownie w szeregu i wnikliwie obserwujemy swojego sensei, który pokazuje technikę. A następnie dobieramy się w pary lub grupy i wykonujemy pokazaną technikę.

Treningi dla dzieci charakteryzują się dodatkowo wprowadzeniem kilku gier i zabaw ruchowych - ogólnorozwojowych i przydatnych do aikido.

Na zakończenie zajęć ponownie siadamy seiza, usłyszymy: "Shomen ni rei" i "Sensei ni rei". Po ukłonie do sensei odpowiadamy: "Arigato gozaimashita". Później pada komenda "Hotogai ni rei" Dziękujemy wszystkim za wspólny trening.